Nasłonecznienie najważniejszych pomieszczeń – oszczędność na ogrzewaniu

To, w jaki sposób w domu rozmieszczone zostaną pomieszczenia wpływa znacząco na stopień zapotrzebowania budynku na energię. Dobrze, jeśli pomieszczenia gospodarcze – wszystkie, które wymagają niższych temperatur zlokalizowane zostaną po północnej stronie budynku. Tak, więc postarajmy się aby jedną stronę domu zajmowały garderoba, schowki, spiżarnia, garaż – północ.

Część domu, w której stale przebywają mieszkańcy powinna zostać usytuowana po południowej, dobrze naświetlonej stronie budynku.

Salon, kuchnia, jadalnia czy sypialnie – planujemy od południa. Odpowiednio zaprojektowany system wentylacyjny pomoże również utrzymać w pomieszczeniach po północnej stronie odpowiednio niższą temperaturę, bez powodowania dyskomfortu u mieszkańców, jednocześnie zwiększając oszczędność energii elektrycznej i gazu.

Patrząc na projekt domu nieco dokładniej, idealnym rozwiązaniem będzie przedstawiony poniżej rozkład pomieszczeń:

  • Od 4 do 8 stopni C – pomieszczenia gospodarcze, takie jak garaż, składzik na narzędzia do ogrodu itp. – północna strona budynku.
  • Od 12 do 15 stopni C – pomieszczenia gospodarcze, jak garderoby, spiżarnia – wschodnia lub zachodnia strona budynku.
  • Od 18 do 22 stopni C – pokoje dzienne, sypialnie – południowa strona budynku; kuchnia – wschodnia strona budynku.

Należy również zadbać, aby pomiędzy sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami nie występowały zbyt wysokie różnice temperatur. Dom energooszczędny wymaga zachowania tzw. buforowego układu pomieszczeń.

Zakup sprzętu energooszczędnego

Przeszklenia, w domu energooszczędnym równie istotne są odpowiednio rozmieszczone przeszklenia i wszystkie okna. Okien nie powinno być zbyt wiele i o zbyt dużej powierzchni, ponieważ nawet najlepsze z nich mają znacznie wyższy współczynnik przenikania ciepła niż dobra ściana. Przyjęło się twierdzić, że najlepiej zrezygnować z okien lub zrobić je niewielkie w pomieszczeniach gospodarczych po północnej stronie domu, zaś po stronie południowej umieścić duże przeszklenia.

Rozwiązanie takie jest dobre, jednak czy na pewno w naszym klimacie?

Z całą pewnością w słoneczne letnie dni w domu będzie bardzo ciepło i będziemy mieć wysoki dodatni współczynnik energetyczny, jednak zimą, aby ogrzać tego rodzaju pomieszczenia z dużymi oknami potrzeba będzie dużych zasobów energii. Z założenia okna mają pomagać ogrzać dom dzięki promieniom słonecznym, ich ilość nie jest jednak stała, więc wiele zależy od zastosowanych rozwiązań wentylacyjnych. Wszystkie te kwestie należy dokładnie przedyskutować z architektem już na etapie projektu.